ÇOCUKLARINIZIN YÜZLERİNE DOKUNMASINI NASIL DURDURABİLİRSİNİZ?

Değerli velilerimiz, uzmanlar Coronavirüs’ün yayılmasını engellemek amacıyla küçük çocukları olan ailelere çok çeşitli önerilerde bulunuyorlar. Hepimizin bildiği gibi virüsün yayılmasını engellemek için yapılması gereken en önemli uygulamalardan biri ellerimizi yüzümüze dokundurmaktan kaçınmak.


İyi de biz yetişkinler için bile yeterince zor olan bu durumu küçük çocuklarda nasıl sağlayabiliriz? Aşağıdaki makale bu konuda bizlere yol gösteriyor. Sorumlu ebeveynler olarak bu tür uygulamalarla çocuklarımıza “yapma, etme” demenin ötesinde daha etkin bir şekilde yardımcı olabiliriz.


Hepimiz için daha sağlıklı günler dilekleriyle…

Dünya genelinde koronavirüs vakalarının sayısı hızla artarken insanlar COVID-19’un bulaşmasını önlemek için ellerinden geleni yapıyor. Şimdilik uzmanların tavsiyesi, elleri yıkamak ve yüze teması engellemek.


Gündelik hayatta yüzünüze dokunmayı azaltmanın yolları olsa da bu alışkanlığı bırakmak çoğu insan için zordur. Yetişkinlerin yaşadığı bu zorluğu göz önüne aldığımızda, çocukların yüzlerine dokunmayı bırakmaları imkansız gibi görünüyor.


Çocuklarına bu alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynler için tavsiyeleri sorulan bilim insanı Denise Cummins bunun çok zor bir süreç olduğunu söylüyor. Cummins’e göre çocukların kontrolsüz enerjisini kontrol etmeye çalışmak çoğu zaman bir gereksiz bir iştir.


Yine de, ebeveynlerin deneyebileceği küçük şeyler var. Cummins ve alanında uzman bilim insanlarının ebeveynlere önerileri şöyle;


1-Pozitif Pekiştireç Kullanın
Çocuklar, eleştiriye veya düzeltmeye göre olumlu pekiştirmeye daha iyi yanıt verme eğilimindedir. Ebeveynlerin çocuğu yapmadıkları zaman övmesi onların yapmasını durdurmaktan çok daha önemlidir. Güney Kaliforniya Bilişsel Davranışçı Terapi Enstitüsü’nün klinik psikoloğu ve kurucusu Paul DePompo’ya göre ebeveynlerin çocuğu için kuracağı “Ellerini yüzünden uzak tutman harika!” cümlesi, aslında onlara bunu yapmayı durdurmalarını söylemekten daha etkili.


Ebeveynler ayrıca yüze dokunmamayı ödüllendirmek için çıkartmalar, oyuncaklar, ikramlar ve hatta ekstra ekran süresi gibi küçük teşvikler de ayarlayabilir. DePompo’nun belirttiği gibi, sözlü onaylamalar da iyi davranışların güçlendirilmesine yardımcı oluyor.


“Ellerinin yanında durmasını seviyorum” veya “Şu anda yüzüne dokunmamanı seviyorum” diyerek, “Ne yapmamalarının farkına varmaları” desteklemeliyiz diyor psikolog Sanam Hafeez.


2-Yaptıklarınızı Gösterin
Pozitif pekiştireç anahtar olmakla birlikte, ebeveynler, kendileri üzerinde sadece göstererek de çocuklarının yüzlerine dokunmalarını engelleyebilir, onlara örnek olabilirler.

Çocukların yüzlerine dokunmasını bırakmasını sağlamak çok zor, ancak yetişkinlerin kendileri için kullanabileceği bazı egzersizler çocuklar için de işe yarayabilir. Hafeez’e göre bir çocuğu, yüzüne dokunduğunu her gördüğünüzde uyarırsanız, sonunda ellerini yüzünde bulacakları koşullu bir yanıt haline getirirsiniz.
Ebeveynler çocuklarını, alışkanlıklarını kendi davranışlarına göre modelleyerek, bu alışkanlığı azaltma hedefinden daha fazla haberdar edebilirler. Kendi yüzlerine daha az dokunmaya çalıştıkları zaman ve bu amaçla hedeflerine ulaştıklarında kendilerini nasıl ödüllendirdikleri hakkında konuşabilirler.


3-Onlara Dokunmak İçin Başka Bir Şey Verin
Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, elleri serbest kalan çocuklar, kendilerini, yüzlerine dokunmak için daha eğilimli bulabilirler. Cummins çocuklara tutunmaları veya kavramaları için bir şeyler vermeyi öneriyor. “Sorunlu bir davranışı, çocuklardan bir şey YAPMAMALARINI istemek yerine, başka bir davranışla değiştirmek her zaman daha iyidir. Eylemleri engellemek, tamamen işleyen bir zihinsel süreç gerektiren ve yaklaşık 25 yaşına kadar tam olarak gelişmeyen bir durumdur.”


4-Mikrop Kavramını Açıklayın
Hafeez, “Bir çocuk en az 3 yaşındaysa, mikrop kavramını ve yüzünüze dokunarak nasıl yayıldığını açıklamaya başlayabilirsiniz, tıpkı onlara dirseklerine hapşırmanın önemini açıkladığınız gibi” diyor. Çocukları mikroplar hakkında oyunlarla ve eğlenceli aktivitelerle eğitmek için yaşa uygun birçok yol vardır. Yüzlerine dokunmayı bırakma talebinizin ardındaki mantığı açıklamak, onlara bu süreçte hedefe ulaşmak için konuya ilgi göstermesini sağlar.


5-El Yıkamaya Odaklanın
Nihayetinde çocukların çocuk olduğunu yani, mikroplu küçük canavarlar oluğunu unutmayın. Bu yüzden mucizevi bir şekilde ellerini her zaman kendilerinden uzat tutamazlarsa stres yapmayın.

Çocuk Yöneticisi Enstitüsü klinik direktörü ve kıdemli klinik psikolog Mark Reineck’e göre “Küçük çocuklar hep bir şeylere dokunuyorlar. Ellerini ağzına sokmak onların işi.”


Çocukların yüzlerine dokunmasını azaltmak çok zor olduğu için, kontrolü daha kolay olan sağlıklı alışkanlıklara odaklanmalarını sağlamak önemlidir.


Reinecke, “Muhtemelen yapmamız gereken, küçük çocukları düzenli olarak ellerini yıkamaya teşvik etmektir.Dezenfektan losyon veya dezenfektan alın ve düzenli olarak ellerine koyun. Hapşırırken veya burun akıntısı olduğunda onlara bir dezenfektan verin.” diye öneriyor ebeveynlere. Çocuklara ellerini yıkamayı öğretmek, bir salgın haberinden bağımsız olarak ebeveynlerin yine de yapması gereken iyi bir uygulamadır. Ebeveynler ayrıca, besleyici yemekler pişirerek, doktorlarına da danışarak çocuklarına vitamin vererek ve fiziksel aktiviteyi ve sağlıklı uyku miktarını teşvik ederek, çocuklarının sağlığını geliştirebilir.


Reinecke ebeveynlere paniğe gerek yok diyor. Normal ve geleneksel çocuk yetiştirme uygulamalarından önemli ölçüde farklılaşmamız gerektiğini vurguluyor.


KAYNAK: https://www.huffpost.com/

MATEMATİK
Haber

MATEMATİK

MATEMATİK Sayılar, noktalar, elmalar… 3 yaş sınıflarımız matematik etkinliklerini bu hafta da bahçede tamamladı. Sabır, dikkat, konsantrasyon, küçük kas becerileri, matematik… Taşları yan yana dizerken

Read More »
Haber

Uzaktan Kucaklaşma

Uzaktan kucaklaşmaya 23 Mart Pazartesi günü itibariyle başlayan Tema Çocukları haftalık ders programlarına Online Eğitim ile devam ediyor.  

Read More »
Haber

Maker Atölyesi Tasarım Çalışması

Tema Çocukları üretmeyi, yaratıcılığı, kodlama çalışmaları ile neler yapılabileceğini deneyimledikleri atölyelerden biri olan Maker Atölyesi’nde kendi tasarımlarını keşfetmenin mutluluğunu ve hayranlığını yaşıyorlar.

Read More »

Tema Eğitim Kurumları

beylikdüzü kolej

© 2013-2020 Tema Eğitim Kurumları Tüm Hakları Saklıdır