TEMA OKULLARI OCAK 2020 BÜLTENİ

YAŞAMSAL BECERİ ATÖLYESİ
Previous slide
Next slide

Tema çocukları beceri atölyelerinde yaşama dair pratik ve faydalı bilgiler kazanıyor, hayata hazırlanıyor. Zor durumla baş edebilme becerilerini geliştirirken, birey olarak kendi öz güçleriyle başarmanın da keyfini yaşıyorlar.

 

Waldorf eğitiminin yaratıcısı Rudolf Steiner, yaklaşık 100 yıl önce el işinin öğrenciler için ne denli önemli bir öğrenme aracı olduğunu şöyle anlatıyor: “Oyun, güzellik ve çalışma: Eğitim için altın bir yol bu. Çocukluk döneminde bu altın yol izlenmişse eğer, hayatın ileri safhalarında karşınıza çıkacak en soyut görevler ya da en zorlu teknikler bile isteksizliğe yol açmaz.”

 

Tema Çocukları da beceri atölyelerimizde yaşama dair pratik ve faydalı etkinlikler yaparken hayata hazırlanıyor, kendi öz güçlerini keşfetmenin mutluluğunu yaşıyor.

KARNE HEYECANI
Previous slide
Next slide

Tema Çocukları, bol eğlenceli ve oyunlu öğrenmeye kısacık bir mola verdiler.

 

1. dönemin sonunda neşeyle karnelerini alıp, öğretmenlerine tatil boyunca dinleneceklerini ve bol bol oyun oynayacaklarının sözünü verdiler. Tema Çocukları ilk yarıyılı keyifle tamamladılar.

COFFEE MORNING
Previous slide
Next slide

How do our students spend their time in English lessons? What is their learning process? We invited our parents to observe this process and to establish a strong relationship with the school. Our parents not only observed the lessons but participated the activities and the games.

 

Çocuklarımız İngilizce derslerinde nasıl vakit geçiriyorlar? Nasıl bir öğrenme süreci yaşıyorlar? Velilerimizin sıkça merak ettiği bu durumu hem yerinde görmeleri hem de okulla daha sıkı bir bağ kurabilmeleri adına Coffee Morning etkinliğimize çocuklarımızın ailelerini misafir ettik.

 

Velilerimiz, sıcağı sıcağına keyifli bir öğrenme sürecinin tanığı olup hem de katıldıkları oyunlarla etkinlik sürecine dahil oldular.  

KİTAP KUMBARAM
Previous slide
Next slide

Çocukların kitaplarla hayat boyu bağ kurması, bir kitabı nasıl seçeceğini ve satın alacağını bilmesi önemlidir. Bu bağı güçlendirmek için her yıl yaptığımız Kitap Kumbaram etkinliğini bu yıl da gerçekleştirdik. İlkokul öğrencilerimiz önce ”Benim Kitabım” isimli interaktif tiyatro oyununu izleyip, kitapları tanıdılar.

 

Tutumlu olma ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için başlattığımız ‘Kitap Kumbaram’ etkinliğinde Tema çocukları 20 gün boyunca biriktirdikleri paralarla okulumuzda kurulan standlardan kitap alışverişlerini yaptılar.

PORTFOLYO SUNUMLARI
Previous slide
Next slide

4-5 yaş öğrencileri bir dönem boyunca İngilizce ve Türkçe derslerinde yaptıkları çalışmaları aileleriyle paylaştılar. Çocukların öğrendiklerini, ürettiklerini en yakın hissettiği ailesiyle paylaşması öğrenme sürecini zevkli hale getirdi. Tema çocukları birinci dönemin sonunda portfolyo sunumlarını başarıyla gerçekleştirdiler.

 

Ailelere şunları tavsiye ettik; bu her biri eşsiz olan sanat eserlerini evinizde bir süre sergileyin, onların emeklerini övün, bazen küçük eleştiriler yaparak bakış açılarını güçlendirin. Sonuç olarak bu güzel eserlere değer verin. Zira bizce her biri kıymetli birer sanat eseridir.

PENGUENLER VE ONLARIN YAVRULARI
Previous slide
Next slide

3 yaş öğrencilerimiz bir ay boyunca GEMS Programı kapsamında Penguenleri incelediler. “Penguenler nerede ve nasıl yaşarlar, neleri severler, yaşam döngüleri nasıldır?” vb. sorgulama  soruları ile penguenler hakkında bilgi sahibi oldular. Bu eğlenceli süreç sonunda da proje sunumları ile  çalışmalarını aileleriyle paylaştılar.

KARDAKİ FISILTI
Previous slide
Next slide

Tema çocukları çok şanslı, çünkü okulda hikayelerini sürekli yenileyen bir öğretmen tiyatrosu var! Tema öğretmenlerinin hazırladığı ‘Kardaki Fısıltı’ oyununu seyreden çocuklar hayvan sevgisini, ekip olmanın önemini öğrendi ve öğretmenleriyle birlikte keyifli zaman geçirdiler.

İTALYA'DAN SEVGİLERLE
Previous slide
Next slide

4 yaş öğrencilerimizin konusu İtalya’ydı. Öğrencilerimiz İtalya nasıl bir ülke, gelenekleri ve kültürü nasıl diye araştırırken çok sevilen pizzanın bir İtalyan yemeği olduğunu keşfettiler. Pizzanın nasıl yapıldığını öğrenmek için de HERO’S PIZZA’yı ziyaret ettiler. Pizza hamuru nasıl hazırlanır, nasıl açılır, üstüne hangi malzemeleri koyabiliriz gibi sorular sordular, cevapları pekiştirmek için kendi pizzalarını hazırlayıp, pişirip afiyetle yediler.

Değerli velilerimiz Tuğçe ve Abdurrahman Korkmaz çiftine bizlere verdikleri destek için teşekkür ederiz.

HOŞ GELDİN 2020
Previous slide
Next slide

Tema çocukları yeni yılı coşkuyla ve umutla kutladılar. Yeni yıl çekilişi ile seçtikleri arkadaşlarına aldıkları hediyeleri verdiler. Armağan almanın ve armağan etmenin keyfini yaşadılar. İçlerinde en şanslıları elbette hediye alım sürecine katılan ve arkadaşını ne kadar tanıdığını deneyimleyen çocuklar oldu.

JAPON ÇAY SEREMONİSİ
Previous slide
Next slide

Dünyada çayın toprakları olarak bilinen ve yıllar içerisinde değişimlere uğrayıp günümüze kadar gelen çay; Japonya’da bir seremoni olarak sürdürülmeye devam ediyor. Japonlar çay içme ve misafirlere ikramı sanatsal ve felsefi zenginliklerle birleştirerek farklı bir boyut kazandırmışlar. Tema’nın 4 yaş grubu öğrencileri ülkeler konusunu işlerken Japonya özelinde bu çay seremonisini deneyimlediler.

Arşiv

Tema Eğitim Kurumları

beylikdüzü kolej

© 2013-2020 Tema Eğitim Kurumları Tüm Hakları Saklıdır